A legtöbb esetben a termék, amivel dolgozom, nem érinti a szorosan vett baráti körömet: az elmúlt időszakban kerestem már rendszeresen konferenciákra utazó németet, rengeteg áramot fogyasztó kiscéget, de van olyan alkalmazás is, amihez KIA tulajdonosokat kell majd előkaparni talán.
Most viszont sokkal egyszerűbb helyzetem volt: frissdiplomásokat kellett keresnem egy termékkel kapcsolatos igényfelméréshez.
Ilyenből márpedig találok: ott csücsülnek a Facebook- és GTalk kontaktlistáimon. *
A chat-interjúnak van egy hatalmas előnye: nem kell jegyzetelni.
További előnye a facebook-generációs barátoknak, hogy manapság könnyen szerzünk róluk – persze engedéllyel – képeket: elég bemenni a profilkép albumukba, máris teljesen életszerű képeket találunk, amik szerencsés esetben jól jellemzik, az illető mit tart fontosnak magából.
A képeknek nagy hatásuk van egy kvalitatív felhasználókutatásnál: kézzel foghatóvá, élővé teszik az idézeteket.
Nincs is más dolgunk, mint kivenni a kérdéseket, szó szerinti idézeteket tenni alájuk, és egy-két facebook profilképpel illusztrálni (ill. persze engedélyt kérni mindehhez). Ezzel egy nagyon hatásos, és szerencsés esetben rendkívül hasznos kutatási anyagot rakhatunk össze olcsón, gyorsan.
A képeket engedéllyel tettem közzé. Ezúton is köszönöm a segítséget, nem csak Anónak és Szilvinek, de Gyurinak és Simonnak is!
* Persze, mindig, mindenhol elmondjuk, a családtagok, barátok kevésbé alkalmasak user research-re. Igen, de csak olyankor, amikor a mi termékünket kéne kritizálniuk!
Amíg nincs termék, vagy nincs még hozzá közünk, szerintem teljes nyugalommal lehet kérdezni barátokat, ismerősöket: nem arról beszélgetünk, mi a rossz az én termékemben, vagy várom hogy szidják a konkurrenciát, csak arról, hogy bizonyos munkafolyamatokat hogy szoktak csinálni. Ez mehet.
Azt is mindig elmondjuk, a család-barát user research még mindig egy fokkal jobb, mintha egyáltalán senkit nem kérdeztünk volna meg, cserébe olcsó, és a bizalom felépítésével – vagy megfizetésével – se kell foglalkoznunk.