A világjárvány kitörésekor szerencsés helyzetben voltam: egy vírustermék/szolgáltatás kidolgozása kapcsán országunk több nagyszerű UX kutatójával sikerült dolgoznom.
De mire is jó egy UX kutató? Hisz az még annyira se tud rajzolni, mint egy UX designer, pedig azok is képesek mindenféle drótvázzal jönni ahelyett hogy pixelpontos tipót, sőt, futó szoftvert hoznának!
Nos, a user researcher (és a service designerek jó része is ide tartozik) valójában hasznosabb, mint gondolnád.
Hogy lett a Nokia legnagyobb piaca Afrika?
A legismertebb (és az egyik legtöbb pénzt hozó) modern történet a Nokia 1100 telefon története, amit Jan Chipchase afrikai és indiai túrái után hoztak létre. Jan megértette, hogy az afrikai áramszegénységre erős akkumulátorral és beépített lámpával lehet reagálni, és volt megoldása arra is, hogy a jelentős részt analfabéta lakosság tudja és szeresse használni a készüléket.
Ez mai napig a világ legnagyobb példányszámban valaha eladott telefonja, sőt, az afrikai bankrendszer alapköve, és az egyik legfontosabb oka annak, hogy Afrika ma nem az az elmaradott világ ahogyan mi azt a 90-es évek ismeretterjesztő filmjeiből ismerjük.
A UX kutató szerepei
A túravezetőd a piacon
A legtöbb cégvezető nem látja a fától az erdőt: napi szinten konkrét megoldásokat kell hoznia konkrét problémákra, amik nagyon gyakran olyan távol vannak attól, amit a cég valójában csinálni szeretne, amennyire csak lehet: adózási és jogi dolgok, munkaszervezés, munkatársak pátyolgatása stb…
A UX kutató egy szakember, aki alapvetően piackutatással foglalkozik. Segít neked és a csapatodnak megérteni az igények, szükségletek szövevényes rendszerét, amelyre aztán a termékkel válaszolni tudsz.
Miben különbözik egy Sales-estől? Nos, a Sales-esnek a nap végén zárnia kell a pozicióit: fel kell ajánlania valamilyen értéket. A UX kutató csak megérteni szeretné a problémát mélyen, amelyre lehet, csak hónapok, évek múlva találjátok meg a megoldást. Ez a nézőpont segíti őt abban, hogy stratégiai előnyöket jelentő ismereteitek legyenek.
A digitalizáció minőségbiztosítója
Attól még, hogy egy szoftver képes valamire, nem biztos, hogy kényelmes: tételesen be lehet mutatni, hogy funkcionálisan egy régi Nokia telefon is tud majdnem mindent, amit ma egy iPhone vagy egy csúcs Android készülék tud, mégis érezzük, történt azóta fejlődés.
Gyakori, hogy az idősebbek – most a járvány hatására – hamarabb megtanulják az okostelefonok használatát, mint anno a sima mobilokat, vagy épp a számítógépeket. Az utóbbi időben több százezer emberről derült ki Magyarországon, hogy a modern szoftvereket igenis tudják használni.
Ezt a fejlődést jórészt ezeknek a kutatóknak köszönhetjük. A UX kutató ki tudja mutatni, mik hiányoznak a szoftveredből ahhoz, hogy azt
- Hamar és sokan adoptálják
- Hajlandóak legyenek hosszútávon használni
- Kevés leakadás (support kérés!) legyen velük
- Gyorsan, hatékonyan menjen a használat
Utólag triviálisnak tűnnek a használhatósági tesztek eredményei, de menet közben még én is hajlamos vagyok dolgokat benézni.
A workshopok ceremóniamestere
A UX kutató általában a csapat megértésére játszik: a dolga nem az, hogy ő tudja, mi a hiba, hanem hogy az azt megoldani képes csapat átérezze, mit és miért kell megoldania. Erre általában a workshopok adnak keretet. A legtöbb UX kutató rendelkezik különböző workshop technikákkal, amik az üres ötletelés helyett a hatékony, piacképes problémamegoldás felé viszik a csapatot.
Mikor keress UX kutatót?
Ha új termék bevezetésén gondolkodsz
Ahhoz, hogy valóban a piac igényeire reagálj, rendszerszintű ismeretekre van szükséged a piac résztvevői – az emberek – mozgatórugóiról.
Ha el akarod érni a többséget, vagy nagy a lefordulás
Gyakori, hogy a piacon sikerül megfogni az innovátorokat, de sehogy nem sikerül áttörni a szakadékot, amely a többséghez vezetne. Mi kell a népnek?
Akkor is érdemes UX kutató után nézned, ha nem ajánlanak tovább, vagy egy próbaidőszak után elmaradnak a rendelések, és nem érted, miért.
Ha hatékonysági hibákat keresel
Akár digitalizáció, akár a szolgáltatás működése, a felhasználó kutatók ki tudják mutatni, miért alakul ki a hiba a rendszerben.
A legtöbb emberi tényezőre visszavezethető hiba valójában használhatósági hiba,
legyen szó Air France járatokról, vagy new yorki atomerőművekről.
Ha túl sok a panasz a szoftveredre, szolgáltatásodra
Nagyon sokszor jön vissza, hogy ugyan a funkcionalitás megvan, és akárhányszor beszéltek a fejlesztőkkel, a szoftver mindent tud, amit kéne neki, de valahogy a felhasználók mégse szeretik, nem tudják használni, elégedetlenek, sokszor hibáznak.https://nemethadam.net/media/b5fb9ecf2fea6842c2a21ab0aa1d43c4
Ilyenkor általában az van, hogy használhatósági hibákkal küzd. Ezt a réteget segít felgöngyölíteni a UX kutató.
Ha validálnod kell a terméket
A saját gyereke mindenkinek a legszebb a világon.
Nincs ez máshogy a termék- és szolgáltatáspiacon sem. A UX kutató segíthet neked objektív képet kapni arról, az adott elképzelés, prototípus vagy kész szolgáltatás mennyire fedi le a felhasználók igényeit.
A UX kutató egy svájcibicska
Egy termék elsődleges sikere azon múlik, mennyire érti az őt létrehozó vállalat a közönségét
Ebben segít neked egy UX kutató, és ezek azok a módszerek, amik elengedhetetlenek egy 21. századi szolgáltatás létrehozásánál.