Az első informatikai rendszereket a bürokrácia támogatására hozták létre.
Az első számítógép, amit ismerünk, az Antiküthérai szerkezet, legalábbis ez az, ami a közgondolkodásban jelen van.
Az első számítógép (forrás: Wikipedia)
Ezt az ún. „analóg számítógépet” az olimpiák idejének kiszámítására használták. Azonban ne gondoljuk, hogy az olimpia pusztán egy sportesemény: a görög államszervezet szívdobbanása volt ez a négyévente megrendezett ünnepség.
Az első informatikai rendszer azonban többezer évvel ezelőtti: ez pedig a nilométer.
Római időkben épült nilométer. Forrás: Wikipedia
A nilométer célja, hogy előre jelezze a Nílus áradásának várható idejét, mennyiségét, és termékenységét. Ennek többek közt adózási céljai voltak: a fáraó jobb, ha csak annyi adót követelt a földművesektől, amit azok bizton be tudtak fizetni.
Ebben a rendszerben már megtalálhatóak (egyszerű) gépi eszközök használata számítások elvégzéséhez, van bejövő jel, van felhasználói interfész (a képen a feliratok a falon, amely segített az áradás mértékét értelmezni), lehetett benne adatot rögzíteni, amely aztán interakcióba lépett a környezettel (felírhattad, hogy „ha ezt a feliratot nem látod a víztől, nyugodtan kérj hat zsák búzát fejenként).
Nyilvánvalóan a rendszer valószínűleg teli volt ordenáré, a valós folyamatokat rosszul modellező általánosításokkal, és bizony ha épp belefutottál egyszeri földművesként egy ilyen bugba, akkor a fáraó emberei nagyon megvertek, és még a kajádat is elvitték. Már ekkor se volt tökéletes a rendszer.
Persze magát az írást is legelőször adminisztrációra, a javak elosztására használtuk.
Pro-Etámi írás. Forrás: Index/Oxford University
Nyilvánvaló, hogy a regény, mint olyan, nem igazán volt eladható dolog az ókori Egyiptomban, leginkább az olvasóközönség szűk létszámára, és a terjesztés nehészségeire való tekintettel. Ellenben nagyon jól meg lehetett élni abból, ha valaki irnoknak ment, de ez bizony legtöbbször a különböző raktárak adminisztrációját jelentette.
Persze az első gyakorlati számítógépek (pl. Pascal számológépe, az amerikai lyukkártyás szavazórendszer, vagy épp az IBM nagygépei) mind-mind a bürokrácia támogatására jöttek létre (vagy ha nem, hát egymás szétpukkasztására, ami talán kevésbé nemes cél.
Szóval az informatika és a bürokrácia mindig is kéz a kézben jártak. Ha ez így van sokezer éve, talán ideje elfogadnunk.